The Florida Solar Energy Center Logo
 
 
 
Home > Education > K-12 > EnergyWhiz Olympics > Winners Circle

Winners' Circle for the 2011 EnergyWhiz Olympics

Photos for the award winners can be found here.

Best Design
(6th - 8th grades combined award)
  1st Place
Best Design
School:
Vehicle:
McLane Middle School,
#14, Vibot1
  2nd Place
Best Design
School:
Vehicle:
McLane Middle School,
#16, Vibot3
  3rd Place
Best Design
School:
Vehicle:
Hollywood Christian Academy,
#12, Safari
Most Innovative
(6th - 8th grades combined award)
  1st Place
Most Innovative
School:
Vehicle:
Cocoa Beach jr/Sr High School,
#13, Team Keylime Pi
  2nd Place
Most Innovative
School:
Vehicle:
Hollywood Christian Academy,
#12, Safari
  3rd Place
Most Innovative
School:
Vehicle:
Einstein Montessori School,
#48, Solar Scorcher
Race Results - Sixth Grade
  1st Place Race School:
Vehicle:
Pine View School,
#62, Last Minute Candy Machine
  2nd Place Race School:
Vehicle:
Gulf Coast Academy,
#37, Jamaica
  3rd Place Race School:
Vehicle:
Hollywood Christian Academy,
#11, Geiko
Race Results - Seventh Grade
  1st Place Race School:
Vehicle:
McLane Middle School,
#15, Vibot 2
  2nd Place Race School:
Vehicle:

Jupiter Middle School,
#28, Robin-Sun

  3rd Place Race School:
Vehicle:
Conway Middle School,
#68, Kramer's Favorite
Race Results - Eighth Grade
  1st Place Race School:
Vehicle:
McLane Middle School.
#14, Vibot 1
  2nd Place Race School:
Vehicle:
McLane Middle School.
#16, Vibot 3
  3rd Place Race School:
Vehicle:
Cornerstone Middle School,
#50, S-Car-Go
  1st Place Race School:
Vehicle:
Edgewood Jr/Sr High School,
Imperial High Inquisitors
  1st Place Design School:
Vehicle:

Edgewood Jr/Sr High School,
Imperial High Inquisitors

  1st Place Presentation School:
Vehicle:
Edgewood Jr/Sr High School,
Race Girls
  1st Place Overall School:
Vehicle:
Edgewood Jr/Sr High School,
Imperial High Inquisitors
  2nd Place Overall School:
Vehicle:
Edgewood Jr/Sr High School,
Race Girls
  3rd Place Overall School:
Vehicle:
Edgewood Jr/Sr High School,
H2 Fuel Cows
  1st Place Design School:
Vehicle:
Edgewood Jr/Sr High School,
#2, The Hula
  1st Place Overall School:
Vehicle:
McLain Middle School,
#17, H2 Go
  2nd Place Overall School:
Vehicle:
Andrew Jackson Middle School,
#8, Fred
  3rd Place Overall School:
Vehicle:
Trinity Prepatory School,
#1, Brain the Train
 

WOW! Award

Project/Team:
School:
NEXXAN Sun Glider,
#14, Gulf coast Academy
  1st Place
High School
Project/Team:
School:
Solar Tricycle,
#1, Pasco High School
  2nd Place
High School
Project/Team:
School:
Sun Tiki,
#8, South Broward High School
  3rd Place
High School
Project/Team:
School:
The Happy Cows,
#4, Edgewood Jr/Sr High School
  1st Place
Middle School
Project/Team:
School:
NEXXAN Sun glider,
#14, Gulf coast Academy
  2nd Place
Middle School
Project/Team:
School:
The AirHeads,
#3, Edgewood Jr/Sr High School
  3rd Place
Middle School
Project/Team:
School:
The Dukes,
#5, Edgewood Jr/Sr High School
  Elementary
WOW! Award
School:
Team:
Hollywood Christian School,
#21, Metallic Core
  Middle School
WOW! Award
School:
Team:
Edgewood Jr/Sr High School,
#8, Panda Dynasty
  Elementary
1st Cooker Design
School:
Team:
Fellsmere Elementary School,
#18, The Baja Grillers
  Elementary
2nd Cooker Design
School:
Team:
Knight's Elementary School,
#13, Whiz Kids
  Elementary
3rd Cooker Design
School:
Team:
Hollywood Christian School,
#21, Metallic Core
  Elementary
1st Solar Chef
School:
Team:
Fellsmere Elementary School,
#18, Baja Grillers
  Elementary
2nd Solar Chef
School:
Team:
Fellsmere Elementary School,
#17, Cocina del sol
  Elementary
3rd Solar Chef
School:
Team:
Hollywood Christian School,
#21, Metallic Core
  Middle School
1st Cooker Design
School:
Team:
Hidden Oaks Middle School,
#18, Alessa Grill
  Middle School
2nd Cooker Design
School:
Team:
Hidden Oaks Middle School,
#17, Sol Power
  Middle School
3rd Cooker Design
School:
Team:
Conway Middle School,
#25, Chef JLJ
  Middle School
1st Solar Chef
School:
Team:
Edgewood Jr/Sr High School,
#8, Panda Dynasty
  Middle School
2nd Solar Chef
School:
Team:
Hidden Oaks Middle School,
#18, Alessa Grill
  Middle School
3rd Solar Chef
School:
Team:
South Seminole Middle School,
#4, International Cooking Flare